איך מרצדס-בנץ מתכננת ‘להפעיל מחדש’ את מותג האולטרה-יוקרה מייבאך – בלוג מרצדס בנץ

3
איך מרצדס-בנץ מתכננת ‘להפעיל מחדש’ את מותג האולטרה-יוקרה מייבאך – בלוג מרצדס בנץ

מרצדס מתכננת להשיק מחדש את מותג היוקרה האולטרה מייבאך עם גישה סגנונית ללא מעצורים כדי למשוך את האולטרה-עשירים.

ל-Maybach תוכניות גדולות עבור הלימוזינות המקסימליסטיות שהיא מייצרת מדי פעם ב-113 השנים האחרונות, קו שכולל כעת את מרצדס-מייבאך S-Class ומרצדס-מייבך GLS.

יש את מרצדס-מייבאך S680 סדאן דו-גוני שפותחה על ידי וירג’יל אבלה, ראש בגדי הגברים המנוח של לואי ויטון, אשר יוצאת למכירה ברחבי העולם מאוחר יותר השנה עם ריצה מוגבלת של 150 יחידות. גם מאת Abloh, בשיתוף עם Gorden Wagener, מנהל העיצוב הראשי של קבוצת מרצדס: קונספט השטח החשמלי בשם Project Maybach.

בינתיים, קונספט “Haute Voiture” של מרצדס-מייבאך, שנחשף ב-18 במאי, מבטיח לוחות דלתות בוקלי המזכירים חליפות שאנל ותאריך השקה בשנה הבאה. בקרוב יבוא רכב שטח חשמלי של מרצדס-מייבאך. ישנה גם תוכנית עסקית חדשה במרצדס-בנץ המתמקדת בכלי רכב ברמה גבוהה יותר, עם רווחים גבוהים יותר, כמו אלה מחטיבת מייבאך שלה, שיש לה מנכ”ל צעיר טרי רק כמה חודשים לתוך כהונתו.

עם כל ההתרגשות הזו, מייבאך, כך נראה, עשוי להיות מוכן לתחייה מחדש.

“הייתה התחלה מחדש”, אמר מנכ”ל מרצדס בנץ, אולה קלניוס, בראיון במונקו ב-18 במאי. “זו ההתחדשות של המותג מייבאך”.

מנסה שוב

על שמו של וילהלם מייבאך, מעצב מנועים פורה ואחד ממשתפי הפעולה הראשונים של גוטליב דיימלר, ונוסד עם בנו קארל ב-1909, מייבאך הפך שם נרדף בזמנו למהירות, כוח ויוקרה. עד 1921, היא יצרה מכוניות כמו ה- Maybach 22/70 HP W3 באורך חמישה מטרים וה- Maybach SW 42 המפואר, שהציגו חידושים כמו חלונות המופעלים חשמלית.

לאחר מלחמת העולם השנייה, שבמהלכה ייצר מייבאך את רוב המנועים לטנקים של גרמניה הנאצית, המשיכה החברה לייצר מנועי דיזל, אך קרבות פנים וחוסר ארגון גרמו להתפוצצותה. בשנת 1960, דיימלר-בנץ AG רכשה את Maybach Motorenbau GmbH בעיקר כדי להחזיק בזכויות על המנועים.

בשנת 1997, לאחר עשרות שנים של תרדמה, מרצדס הציגה קונספט של מייבאך בתערוכת הרכב בטוקיו ואמרה שהיא תייצר זוג מכוניות סדאן ממותגות מייבאך בחמש השנים הקרובות. ה-Maybach 52 ו-Maybach 62 הגיעו בשנת 2002, אך המכוניות נראו נפוחות ורציניות, והמותג הודה מאוחר יותר שהפסיד 439,000 דולר על כל אחת מהמכוניות שמכר.

ב-2011, דיימלר הודיעה שהיא תמכור את הדגמים הנותרים, ולמעשה מרגיעה את מייבאך לעת עתה. הסלונים הדו-גווניים החתומים נכנסו לתרדמה ארוכה מהרלוונטיות מאז שג’יי-זי וקניה ווסט הופיעו ב-2004 Maybach 57 מבותר בסרטון לשיר שלהם “Otis” ב-2011.

ואז הגיעה המשמרת האחרונה. מרצדס חידשה את תג מייבאך בתערוכת הרכב בלוס אנג’לס 2014 עם לוחית השם החדשה של מרצדס-מייבאך, בעצם גרסה מחודשת של מכונית הדגל של מרצדס S600. רכבי מרצדס-מייבאך המודרניים הללו תוכננו בעיקר לנסיעות עם נהג והגיעו מכוסות בצפיפות כל כך בנוחות של יצורים שהם מרגישים קרובים יותר לסוויטה העסקית של מטוס פרטי מאשר מכונית. מושבים שכיבה מלאה, צ’ילרים למשקאות, שולחנות עבודה נשלפים ואוזניות בקליבר DJ עבור מערכת הבידור הם חומרה.

מאז, המכירות עלו בהתמדה. בשנה שעברה מכרה מרצדס-מייבאך 15,730 יחידות ברחבי העולם, עלייה של 50% בהשוואה ל-2020, ובעיקר בסין, שם מכוניותיה נמכרות בקצב של יותר מ-900 יחידות בחודש.

“המותג עושה פנטסטי”, אומר דניאל לסקו, ראש מייבאך החדש, במהלך ארוחת ערב במונקו ב-17 במאי. “יש כל כך הרבה פוטנציאל. אנחנו מוציאים על זה אפס כספי תקשורת”. הוא אמנם סירב לדבר ספציפית על תעריפי ההזמנות של כלי הרכב החדשים ביותר של מייבאך, אך הוא איפיין אותם כ”מבוקשים גבוהים”.

תמונה: Youtube/Printscreen

טקטיקת הלם

מייבאך אומר שיש לה תוכנית להעלות על הדעת משהו שיפנה למעמד המוכשר בעולם גם אם הוא לא יכול לשאוב מאילן יוחסין מוערך (או, לפחות, עקבי). ראשית, זה מרחיק את המכוניות מהישג יד.

“המטרה של מייבאך היא לא להוציא דגמים חדשים אפילו כל שנה”, אומר קלניוס. “אתה חייב לשמור על זה מיוחד. נפח נמוך יותר, לקוחות בעלי אבחנה. מדי פעם נפזר את מותג יצרן מייבאך על כמה [Mercedes] מוצרים.”

ואז זה נותן לך אגרוף באף. מבחינה סגנונית, כמובן.

ה-Mercedes-Maybach Haute Voiture, הנקראת כך על שם משחק על הוט קוטור והמילה הצרפתית לרכב, היא דוגמה מצוינת. המחצלות הלבנות מפרוות מלאכותיות שמצפות את רצפותיה כל כך ארוכות ופני ליין הדבילית בעצמה תסכים. החתיכים בצבע זהב ורדרד המרפדים את המושבים הלבנים הארקטיים וחלילי שמפניה תואמים מאחור מזכירים את הרמזים החזותיים של בראנץ’ של מקלחת כלה. תפירה מורכבת על פני מושבי עור מגוונים ולוגו של מייבאך המתנוסס על פני המכונית זועקים לתשומת לב.

לא מתנצל בגאווה? זה כל הרעיון.

“יש אנשים שיגידו שזה נורא, אבל זה בדיוק מה שאנחנו צריכים לעשות כמותג יוקרה – זה הלם”, אומר Steffen Köhl, מנהל עיצוב חוץ מתקדם במהלך ראיון בסטודיו לעיצוב של מרצדס בניס, צרפת. “שיבוש וסתירה הם מקור ליצירתיות.”

ההלם נובע מהגודל והמחיר של הרכב כמו שהוא מגיע מכל אפשרויות הקוסמטיקה וההתאמה האישית הנוספות הזמינות. מרצדס-מייבאך S קלאס מתחיל ב-185,000 דולר – 74,000 דולר יותר מ-S קלאס רגילה. וזה גדול יותר. מכוניות הסדאן של מייבאך מציעות בסיס גלגלים ארוך ב-18 ס”מ (7.1 אינץ’) מזה של ה-S קלאס הרגילה.

“מייבאך רוצה לבטא עושר באמצעות טביעת רגל, כמה גדול החפץ”, אומר פרנק סטפנסון, מעצב רכב אמריקאי יליד מרוקו שעבד עבור ב.מ.וו, מיני, פרארי, מזראטי, פיאט, לנצ’יה, אלפא רומיאו ומקלרן. “זה כמעט קריקטורי.”

אין ספק שפיצוץ כזה עוזר להבטיח שהמכוניות ימשכו את הקונים הסינים, הנוטים לשלם על עיצובים חיצוניים יותר ולהטות צעירים בהרבה בגיל ועשירים בהרבה מהצרכנים של רכבי מרצדס. הגיל הממוצע של רוכש מייבאך בסין הוא אמצע שנות ה-40, וברחבי המותג הוא ברובו מתחת ל-50, שזה צעיר יותר מהרוכש הממוצע של מרצדס.

“השוק הסיני הוא שוק צעיר יותר, שאינו מתבייש בהצגת העושר שלו, וה-Maybach בהחלט עושה זאת”, אומר סטפנסון.

זו גישה שמתפשטת, אם תשאלו את האנשים במרצדס. הכוח להפתיע הוא הסיכוי הטוב ביותר של מייבאך למשוך את תשומת הלב של רוכשי הרכב – ללא קשר למקום – הם אומרים.

“סין היא שוק הרכב הגדול בעולם. וזה גם שוק מכוניות היוקרה הגדול בעולם. ובאופן טבעי זה שוק מייבאך הגדול בעולם”, אומר קלניוס. “אבל ארה”ב חשובה מאוד. מערב אירופה חשובה. קוריאה חשובה. יפן חשובה. המזרח התיכון הוא כמובן חשוב. יש עוד שווקים ברחבי העולם שחושקים באותו סוג של כלי רכב”.

פוסטים דומים

Leave a Reply